
V médiích se občas objeví články o podvodech při převodu nemovitosti. Ano, bohužel se může stát, že převod proběhne, ale kupující nezaplatí smluvenou cenu. Nebo naopak kupující uhradí danou kupní cenu, ale nemovitost do svého vlastnictví nezíská. Rád bych ale upozornil, že ne vždy se musí jednat o záměr nebo podvod jedné ze stran – opravdu existují situace, kdy se i při sebevětší vůli obou stran objeví komplikace.
V každém případě je důležité tato rizika eliminovat, proto upřímně doporučuji právě úschovu ceny třetí osobou, která má nad celým případem kontrolu.
Úschova kupní ceny se využívá k zajištění bezpečného průběhu převodu nemovitosti. I když by se mohlo zdát, že úschova peněz slouží jen pro ochranu prodávajícího, není tomu tak úplně.
Při převodu každé nemovitosti vstupují do určitého rizika prodávající i kupující. Úschova peněz třetí osobou je nejbezpečnějším nástrojem k tomu, aby obě strany měly jistotu, že převod nemovitosti i peněz proběhne v pořádku.
Pojďme si nyní říct, jaké jsou najčastější typy úschov, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.
Notářská a advokátní úschova kupní ceny je často lidmi vnímána jako nejbezpečnější možná varianta úschov. Dle mého názoru tomu přispívá hlavně historické vnímání postavení advokátů ve společnosti. Hlavním důvodem ale vysoké bezpečnosti tohoto typu úschovy je fakt, že je definována zákonem a na dodržování pravidel dohlíží Komora notářů České republiky a Česká advokátní komora. Velkou výhodou advokátní úschovy také je fakt, že advokát se může účastnit celého procesu převodu nemovitosti s klientem od začátku až do konce.
S rozmachem hypotečních úvěrů začaly stejnou službu nabízet i banky, které se orientují především na podnikatelskou klientelu. Je to již roky prověřený a standardizovaný produkt, který vám nabídne snad každá banka.
Nicméně v případě, že se při prodeji nemovitosti strany dohodnou na uschování kupní smlouvy do doby, než prodávající složí peníze na účet úschovy, vzniká problém – banka nedokáže uschovat dokumenty. To naopak umožňují ostatní typy úschov.
Pokud tedy připočítáme další poplatek za úschouy listin u jiného subjektu, vychází bankovní úschova kupní ceny jako nejméně finančně dostupné řešení.
Tato varianta úschovy je nejvíce riziková. Často se na ni bohužel lidé nalákají díky slibně vypadající nabídce. Na první pohled totiž za úschovu peněz většinou klient nic neplatí, ale poplatek je zahrnutý v provizi kanceláře za zprostředkování obchodu s nemovitostí. Bude samozřejmě záležet na velikosti realitní kanceláře, na jejím renomé a nastavených interních procesech. Nicméně realitní kanceláře dle nového zákona o realitním zprostředkování tyto služby nesmějí aktivně nabízet. Úschova v realitní kanceláři jako taková bude nadále existovat, ale pouze na přání klienta.
Vybírejte si svou třetí osobu pečlivě a důkladně, protože nezkušenost s realitními transakcemi může vést k průtahům při přípravě a ladění smlouvy o úschově.
V příštím článku bych rád v této problematice pokračoval, jelikož vnímám, že není široké veřejnosti natolik známá. Zaměříme se na nejčastější problémy při převodech nemovitosti a důvody, proč lidé stále úschovu peněz standardně nevyužívají. Sledujte dál aktuality na mém Facebooku nebo blogu a připravte se na nákup, prodej nemovitosti, jak nejlépe umíte.