
V rámci nadstandartních služeb se snažím pro své klienty navazovat nové spolupráce. Tentokrát se jedná o energetickou úsporu rodinných domů, komerčních objektů a bytů. Pro spolupráci jsem si vybral dlouholetého kamaráda, který se energetice věnuje již 10 let. Nejedná se ovšem pouze o přepis plynu a elektřiny na nového majitele, které nabízí většina firem. Jedná se především o to, jak ušetřit na produktech, které musíme hradit všichni a následující pravidelnou správu toho nejvýhodnějšího řešení z dlouhodobého hlediska. Na trhu se pohybuje spousta energetických „šmejdů“, kteří v době pandemie byli kreativní a našli další způsoby, jak přetahovat klienty za každou cenu (https://www.denik.cz/z_domova/pandemie-smejdi-triky-rousky-podomni.html). Není to pouze o tom, jak podepsat smlouvu za každou cenu, ale především o dlouhodobé spokojenosti klienta, který bude se službami spokojený. A co vlastně nabízíme v rámci energetické úspory? Dočtete se v následujícím článku.
Úspora na plynu a elektřině
Nejdříve je třeba si vysvětlit pár pojmů, abychom celé problematice porozuměli. Je dobré vědět, že je rozdíl mezi dodavatelem energií a distributorem. Distributorů máme v České republice celkem tři. Jsou pevně daní a nelze je měnit. Záleží především na tom, v jaké části právě žijete. Pokud bychom si měli laicky představit, co znamená distribuce, tak je to vlastně vedení. Jsou to dráty, které vedou od společnosti až do domu. Jestliže budete mít poruchu s jističi nebo na sloupu vysokého napětí, musíte hlásit poruchu vždy na distribuci a ti přijedou problém řešit. Zajímá vás, jaká společnost má na starosti právě vás? Níže přikládám plánek republiky pro představu.
Na druhé straně jsou dodavatelé, kterých je v České republice asi přes 70 a můžete je libovolně měnit. Ano, to jsou právě ti podomní prodejci, kteří vám klepou na dveře s tím, že jdou zkontrolovat hodiny. Měl jsem bohužel osobní zkušenost, kdy jsem se nechal v 19 letech zaměstnat do jedné z těchto společností a obcházely jsme byty a rodinné domy. Protože mně to bylo hodně proti srsti, již ve zkušební lhůtě jsem v této firmě skončil. Bohužel byl to „krysí“ závod o to, kdo podepíše více smluv za každou cenu.
Jak to ve skutečnosti funguje v těch velkých společnostech? Jako ty největší společnosti v České republice si můžou dovolit velkou reklamní kampaň, včetně televizních reklam. A na televizní reklamy lidi prostě slyší, ale bohužel nemusí být tyto služby vždy tak výhodné, jak jsou prezentovány. Z převážné většiny případů vám na začátek dají super smlouvu a v následujícím období již tak výhodná být nemusí. Devadesát procent „obyčejných“ klientů následně vydělává společnostem na těch zbylých deset procent VIP klientů, které si chtějí udržet za každou cenu, protože mají u nich několik desítek odběrných míst. Samozřejmě z prodejní psychologie to funguje. Mně jde především o to, aby mí klienti měli kvalitní sazbu za dobrou cenu dlouhodobě. A to se nám daří. První schůzka je nezávazná a nese se v přátelském duchu a my vám uděláme nezávaznou kalkulaci. Za energie musíme platit všichni, tak proč bych měl platit super sazby VIP klientům?
Úspora na vodě
Jak lze spořit na vodě? Díky speciálním perlátorům, kdy se jednoduše nainstalují na baterie a sprchové hlavice. Perlátory jsou oblíbené především ve firmách a v podnikatelské sféře, kdy šetří majitelům spoustu nákladů spojené s odběrem vody.
Úspora na osvětlení
Jakým způsobem dokážeme uspořit na osvícení domácností a komerčních objektů? Lze dosáhnout snížení spotřeby elektrické energie pomocí LED žárovek, které mají 10x větší účinnost než klasické žárovky a 2x větší úsporu než zářivky. Klasická žárovka promění až 92 % protékající energie na teplo a jenom zbytek 8 % na světlo. Okamžitá úspora je 80 % a živnost je okolo 30.000 hodin oproti klasický žárovkám, kdy je to pouze 1 až 2 tisíce. Led žárovka se dá také recyklovat, neobsahuje rtuť a těžké kovy (olovo a fosfor). Lze si také vybrat možnost světla (v základu teplá a studená). O dalších benefitech se dočtete v projektu MODROZELENÁ ÚSPORÁM.
Fotovoltaické elektrárny
Fotovoltaické elektrárny je boom poslední doby. Stát má velký zájem na to, aby si obyvatelé České republiky instalovaly vlastní panely na střechy rodinných domů. Do roku 2030 chce, aby měl každý druhý dům vlastní elektrárnu. Například v Německu málokterý dům FVE nemá, spíše je to ojedinělá výjimka. Proto jsou vypsány dotace na tyto projekty a lze získat dotaci do výše 170 .000,- Kč. Výše dotace závisí především na lokalitě. Kraje (Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský), které se nachází v severnější části republiky mají vypsány vyšší dotace, protože svítí zde o něco méně slunečních paprsků než v části jižní. Kolik a jaké výhody mají vlastní elektrárny jsem sepsal o pár řádků níže.
Průkazy energetické náročnosti
Mít vypracovaný energetický štítek při prodeji nemovitostí je zákonná povinnost a v našem případě samozřejmost, i když se to v mnoha případech neděje. U inzerovaných nemovitostí je povinnost vždy uvádět energetickou třídu budovy, jinak za to hrozí pokuty od příslušných úřadů. V soukromé inzerci tento údaj z 90 % chybí a realitní kanceláře třídu vždy uvádí. Pokud energetický štítek nemáte, vždy uvádějte třídu G, abyste se vyhnuly zbytečným komplikacím. Většina realitních kanceláří štítek vyřizuje až v době, kdy mají skutečného kupce. Já vyřizuji energetický štítek vždy před inzercí, protože mám vysokou úspěšnost realizovaných obchodů a téměř vždy nemovitost najde nového majitele. Samozřejmě pokud inzerujete novostavbu a uvádím třídu G nevypadá moc dobře. Více se problematice věnuji v mém osobním bloku na webové stránce.
Pro mě energetický štítek není pouze o splnění zákonné povinnosti, ale taky dokážu z něj vyčíst spoustu informací. Především u rodinných domů před rekonstrukcí, navrhnu majiteli, jakými kroky nejvíce zamezit energetickým ztrátám. Ke štítku dáváme také dotační analýzu a pomáháme s vyřízením tak, aby klient skutečně dotace od státu obdržel. Jedná se o kotlíkové dotace, dotace na fotovoltaické systémy a zelenou úsporám. Více o energetickém štítku >>
Vlajkový projekt modrozelená úsporám
Jak to funguje? Náš energetický poradce si s vámi sjedná nezávaznou schůzku a navrhne vám nejlepší řešení, jak ušetřit nejvíce nákladů za provoz nemovitostí. Není potřeba zbytečně utrácet za náklady, které musíme platit všichni.
O následujícím projektu si přečtěte více zde: Projekt Modrozelená úsporám
Jestliže vás jakákoliv služba zaujala, neváhejte mě kontaktovat a domluvte si nezávaznou schůzku, kde probereme, jak ušetřit co nejvíce na běžném provozu bytů, rodinných domů, a především komerčních nemovitostí. Jestliže si naši službu následně nezvolíte, nic nám neplatíte a přátelsky se rozloučíme.